Apple Netflix’i satın mı alıyor?

02 Ocak 2018 Salı, 09:59

Apple gözünü Netflix’e mi dikti? Teknoloji çevrelerinde dünyanın en değerli şirketi Appl’ın Netflix’i bu sene içinde satın alacağı dedikodusu dolaşıyor. Bu satın alma olası mı? İşte ayrıntılar…

Apple’ın bu yılın henüz başında dizi dünyasının en çok sevilen platformlarından Netflix’i satın alacağı dedikodusu konuşulmaya başladı. Şirkete yakın bazı otoriitelere göre Apple, Netflix’i satın almak için çalışmalarını hızlandırmış.

Kasasında 250 milyar dolara yakın nakit rezervi bulunduğu tahmin edilen  Apple, Netflix’i satın almak için girişimlerine başladı. Söz konusu iddianın sahibi Citi analistleri Jim Suva ve Asyia Merchant. Bu ikili ABD Başkanı Trump’ın kurumlar vergisindeki son indirimden yararlanarak kendi video abonelik hizmetini başlatmak yerine Apple’ın muhtemelen 2018’de Netflix’i satın alabileceğini iddia etti.

Apple, 2018 yılının sonuna kadar en az 10 orjinal içerik üretme hedefine ulaşmak için 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı. Ayrıca Apple kuracağı ekibi güçlendirmek için, agresif bir şekilde diğer medya şirketlerinin üst düzey yöneticilerine teklifler sunuyor. Üretilecek orjinal içeriklerden birisi Outlander’ın senaristi Ronald D. Moore’un katkılarıyla çekilecek bir bilim kurgu dizisi olacak.

Yüksek vergilendirme oranlarından daha az zarar görmek için Apple, 250 milyar dolar civarındaki nakit parasını ABD dışındaki denizaşırı ülkelerde tutuyor. Donald Trump tarafından çıkartılan yeni yasa uyarınca bir defaya mahsus %10 oranında geri dönüş vergisi ödeyerek ülkeye sokabilirler. Bu parayla da Citi analistleri, Apple için yapılacak en doğru hareketin Netflix’i almak olduğunu söylüyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz