ASKİ, Kamuoyunun Dikkatine!

31 Temmuz 2018 Salı, 12:20

Bazı yayın organlarında kurumumuzun, fatura ödeme merkezlerinden hizmet bedeli aldığı hususunda halkı yanıltıcı haberler çıkmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; abonelerimizin güvenli bir şekilde su faturalarını ödemelerinin birçok yolu bulunmaktadır ve bu yolların içinde herkes tercihini dilediği şekilde yapabilmektedir. ASKİ vezneleri, www.adana-aski.gov.tr (kurumumuzun resmi web sitesi), PTT şubeleri, anlaşmalı olunan fatura ödeme merkezleri ve bankalar, ASKİ’nin resmi internet sayfasında da belirtildiği üzere fatura ödemelerinin güvenle yapılabileceği kanallardır.

Kamu Haznedarlığı Genel Tebliği’nde yer alan ve 28.02.2018 tarihinde düzenlenen maddede  ”…Kurumlar, faaliyetleri kapsamında yaptıracakları tahsilat ve ödeme işlemleri için yurt içinde yerleşik diğer bankaları, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.’yi ve yurt içinde yerleşik bankalar aracılığıyla olmak koşuluyla ödeme kuruluşlarını ve elektronik para kuruluşlarını da kullanabilir.” ibaresi yer almaktadır. Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi de buna uygun olarak A-bank ile tahsilat protokolü imzalamıştır. Belirlenen tutardan daha fazla hizmet bedelinin abonelerden tahsil edilemeyeceği konusunda da  A-bank ile yasal çerçevede mutabakata varılmıştır. Söz konusu tutar da 1,5 TL olarak belirlenmiş olup A-bank, daha yüksek bir meblağı hizmet bedeli olarak tahsil etmemektedir.

ASKİ, her daim vatandaşların çıkarını gözeten ve memnuniyetlerini esas alan bir anlayışla hizmetlerini sürdürmektedir. Daha önceden su borcu tahsilatı yapan bazı ödeme şirketlerinin yüksek miktarlarda aracılık bedeli aldığı, bunun yanı sıra abonelere borç bilgilendirmesi amacıyla yetkileri dışında SMS gönderilerek kredi kartıyla yapılan ödemelerden yine yüksek miktarda komisyon aldıkları tespit edilmiştir. Bunun tespitinin ardından o firmalarla olan protokoller sonlandırılmıştır.

Vatandaşlarımızın, kurumumuzu hedef gösteren ve yanlış algı oluşturan bilgilere itimat etmemesini temenni ederiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz